Kürd Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri İçin Burs Desteği Çağrısı

Bingöl, Mardin Artuklu, Munzur ve Muş Alparslan üniversitelerinin Kürd Dili ve Edebiyatı bölümleri Kürd toplumu için çok önemlidir ve bu üniversitelerde lisans programı halen devam etmektedir.

Öğrencilerimiz bu bölümlerde Kırmançki ve Kurmanci lehçelerini içeren Kürd dili, edebiyatı, tarihi ve kültürünü akademik düzeyde öğrenmekte ve mezuniyetten sonra isterlerse lisansüstü çalışmalara devam edebilmektedir. Bu bölümlerin varlığı, bölümlerden mezun olunması, lisansüstü araştırmalar yapılması Kürd toplumu için vazgeçilmez birer değerdir.

Kürt Dili ve Edebiyatı için bu yıl toplam 140 öğrenci kontenjanı ayrılmıştır. Bölümlerin yaşamaya devam etmesi için öğrencilerin bu bölümleri tercih etmesini ve mezun olmasını desteklemek gerekmektedir. Bu nedenle bir burs programı başlatılmıştır.

Öğrencilerimizin Kürd Dili ve Edebiyatı lisans bölümlerini tercih etmelerini teşvik etmek, öğrencilerimize Yüksek öğrenimleri boyunca maddi destek olmak isteyen bireylerimiz için burs hesap bilgileri aşağıda iletilmiştir.

Burs hesabına katkıda bulunacak bireylerimizin ismi ve burs miktarı, eğer isterlerse, dierg.org sayfasında yayınlanacaktır. 2022-2023 güz ve bahar döneminde burs verilecek öğrencilerde aranacak özellikler ve lisans öğrenimi boyunca bursun devam etmesi için aranacak kriterler ayrıca ilan edilecektir. Burslar öncelikle herhangi bir yüksek öğrenim programını bitirmemiş yani lise mezunu olanlara verilecektir.

Bu burs programına katkıda bulunarak Kürd Dili ve Edebiyatı bölümlerinin akademik hayatına devam etmesine ve mezun sayısının artmasına destek olabilirsiniz.

NOT:

1- Lütfen burs katkı miktarını ve dekontu aşağıda verilen emaile gönderiniz.

2- Burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerimiz Kürd Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırdığına dair belgeyi aşağıdaki e-mail’e iletebilir.

Burs programı yürütücüleri:

  • Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG)
  • Demokrasiyi Güçlendirme Derneği (DEMGÜÇDER)
  • Kürtçe Dil Hareketi (HEZKURD)

İletişim:

E-mail: info@dierg.org (Lütfen dekontu bu e-maile gönderiniz)
www.dierg.org

Burs Hesap Bilgileri

Hesap sahibi: Demokrasiyi Güçlendirme Derneği
IBAN (TL, Euro ve Dolar): TR96 0001 5001 5800 7313 0690 65
Vakıfbank, Vatan Caddesi Şubesi, İstanbul

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir