Promosyon Ücreti Alamayan Öğretmenler

Resmi kurum yetkilileri personel maaş ödemelerini yapmak isteyen bankalarla pazarlık yapıyor ve en yüksek miktarı öneren bankayla birkaç yıllık anlaşma yapılıyor.

Özel okul personeli, Halk Eğitim Merkezleri’nde (HME) usta öğreticiler ve ücretli öğretmenler için de bankalar promosyon ödemesi yapmalıdır. Eğer bu personelin hak ettiği promosyon miktarını kurum yöneticileri alıyorsa (doğrudan promosyon alınmasa bile başka avantajlar da sağlanıyor olabilir), bu kamuoyuna açıklanmalıdır. Almıyorsa, tıpkı devlet kurumları gibi diğer kurumların yöneticileri de personeli için bankalardan promosyon talep etmelidir.

Eğitimin en önemli bileşenlerinden olan öğretmenler devlet ve özel okul ayrımına uğramaksızın her bir iyileşmeden ve ek ücretten faydalanmak hakkıdır.

Promosyon ücreti pazarlığının ve alımının doğru olup olmadığı asıl tartışılması gereken konu olmasına rağmen, mevcut işleyişte promosyon uygulamasında da özel okul, HME personelinin ve ücretli öğretmenlerin de mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.

Sendikal haklardan yoksun olan, sendikaların da ilgilenmediği ve geniş bir kesimi oluşturan öğretmen ve personelin maruz kaldığı her bir ayrımcılık sona ermelidir.

Diyabakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), sadece özel okul personeline değil, Halk Eğitim Merkezleri’nin usta öğreticilerine ve devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapan öğretmenlere de promosyon ödemesinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir