Sendikalar ve Bakanlığın Kürdce Öğretmen Kontenjanı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 yılı öğretmen ataması için kontenjan hazırlığına devam ediyor. Bakanlığa seçmeli Kürdce derslerini tercih eden öğrenci sayısını karşılayacak öğretmen ataması yapılmadığı eleştirileri yöneltilmişti. Bu atama dönemi için DİERG, Bakanlığa en az 200 Kürdce öğretmeni kontenjanı ayrılması ve Norm Kadro Yönetmeliği’nin seçmeli derslere göre yeniden düzenlenmesi önerisinde bulunmuştu. Bakanlık DİERG’in bu talebini halen yanıtlamadı.

DİERG, 2023 atama döneminde Kürdce öğretmen kontenjanının yeterli sayıda yapılabilmesi için bölgedeki sendikalarının da Bakanlığa çağrıda bulunmasını öneriyor. Her bir sendikanın bölgedeki il başkanları ortak bir açıklama ile bu talebi ve eleştiriyi Bakanlığa duyurabilir. Ayrıca, her bir sendikanın genel başkanları da yine ortak bir açıklama ile yeterli sayıda Kürdce öğretmen kontenjanı ayrılmasına dair ortak açıklama yapabilir.

Sendikaların Bakanlığın yıllardır değişmeyen Kürdce öğretmen kontenjanı politikasını eleştirmeleri ve Kürdceyi seçen öğrencilerin her atama döneminde yaşadığı hayal kırıklığına son verilmesi için çabalarını artırması gerekiyor.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir