Atama Döneminde Kürdce Öğretmeni Kontenjanı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 yılında öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi kapsamında yer alan anadillerine ayrılması planlanan öğretmen kontenjanı hakkında Bakanlık açıklama yapabilir.

Zazaca ve Kurmanccayı içeren Kürdce seçmeli dersini tercih eden 20 bin öğrenci öğretmen atamasını beklemektedir. Bir bölgede sadece bir derslikte bu ders alınıyorsa bile, o dersliğe kontenjan ayrılmalıdır. Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), hangi anadili olduğuna bakılmaksızın her bir seçmeli anadili dersi için öğretmen atamalarında okul yerine ‘il ya da ilçe normunun esas alınmasını’ önermektedir.

Geçtiğimiz yıl sadece 3 Kürdce öğretmeni ataması yapılması dersi seçen 20 bin öğrenciye haksızlıktı. Dersi seçen öğrenci sayısı ile atanan öğretmen sayısı arasında orantısızlık, dengesizlik oluştu.  Bu nedenle DİERG, 200 ek atama yapılmasını istemişti ancak Bakanlık ek atama yapmadı. 2023 atama döneminde ise en az 200 Kürdce öğretmeni kontenjanı dersi seçen 20 bin öğrencinin ve ebeveynlerinin beklentisidir.

Konuşucusu dağınık olduğu için Çerkesce, Adıgece, Abazaca, Gürcüce dersini seçen ve eğitimin halen devam ettiği sınıflara da en az birer öğretmen kontenjanı ayrılabilir.

Seçmeli Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi bir haktır ve dersi tercih eden öğrencilerin yasa gereği bu dersi mutlaka alması ve en verimli şekilde yararlanması sağlanmalıdır. Bakanlık, Türkçe anadili dışındaki diller için gerekli ayarlamaları yapmakla yükümlüdür, bu görevin gerektirdiklerini yönetmelikler kapsamında yerine getirebilmelidir.

 

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir