Öğretmen Zili mi!

Örgün eğitim yapan ilkokul, ortaokul ve liselerde teneffüs biterken birkaç dakika aralıkla iki zil çalmaktadır. İlk zil öğrencilerin, ikinci zil öğretmenlerin dersliklere girmesi içindir.

Yasayla belirlenen teneffüs süresi tamamlanmadan birkaç dakika önce zil çalmakta ve öğrencilerin ders başlama zili çalmadan sınıfta olması gerekmektedir. Okullarda teneffüs süresinin tümü öğrencilere ait olamamaktadır. Teneffüs öncelikle öğrenci içindir ve verimliliğin öğrenci merkezli değerlendirilmesi gerekmektedir.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), ders başlamadan önce iki zil çalma uygulamasına son verilmesini önermektedir. Teneffüs bitiş zili çaldığında yani tek zille öğrenciler ve öğretmenler dersliğe girebilir.

DİERG, tek zil uygulamasına geçildiğinde öğretmenlere teneffüs bitiş zilinden bir ya da birkaç dakika önce öğrencileri karşılamak için dersliğe gitmelerini önermektedir.

Öğretmenin dersliğe öğrenciden sonra girişiyle hiyerarşi ve otoritenin örtükleştirilerek hissettirildiği iki zil sistemi birçok ülkede uygulanmamaktadır. Tek zil uygulaması okullarda ilk teneffüste başlatılabilir.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir