Bakanlık Seviye Tespit Sınavı Yapmalıdır

Devamsızlık affı ve sınıfta kalma uygulamasının sona erdirileceğini açıklayan Bakanlığın kendi yanlışından dönmüş olması önemli ama eksik bir adımdır. Özellikle lisenin son iki sınıfına da tanınan açık liseye geçiş suistimalinin güçleştirilmesi yerinde bir karardır.

Örgün ve yaygın eğitime devam eden öğrenciye ortalama akademik birikim kazandırılmalıdır, kazanması için bireye özgü çaba sarf edilmelidir. Bu, temel eğitimin kazanımı olarak başarıldığında sonraki kademeler daha çok öğrenci performansına bağlı olacaktır. Öğrencilerin ciddi oranında akademik birikim sağlanamadığı LGS ya da YKS sonuçlarındaki negatif netlerden ya da alanların ortalama net sayısından da anlaşılabilir. Bu durum bölgede daha etkili bir sorundur.

Sınıf tekrarı olmaması ve devamsızlık affı uygulamaları derslikte akademik birikimi çok farklı öğrencileri bir araya getirmekte ve bu da kaosa neden olmaktadır. Bu durum öğrencileri, öğretmenleri ve ebeveynleri çaresiz bırakmaktadır.

DİERG, Bakanlığa üç öneride bulunmaktadır.

İlki, gelecek eğitim dönemi için olmak üzere, derslerin ilk haftası Bakanlık devlet ve özel okulların ortaokul ve liselerinin her sınıfında seviye tespit sınavı yapabilir ve sonuçlar üzerinden birkaç aylık telafi programları başlatabilir.

İkincisi, MEB özellikle liselerin her sınıfında yıl sonunda ‘bitirme sınavı’ yapabilir. Dahası, her bir sınıf düzeyinde MEB’in o yılın sonunda yapacağı müfredat içerikli basit bir bitirme sınavı, sınıf tekrarı yaptırılacak öğrenciler için sınıf tekrarı kararının hem öğrenciler hem de aileleri nezdinde anlamlı, ikna edici sonuçları olabilir. Bu anlamlı katkı, öğrencinin okula bağlılığını da artırabilir.

Üçüncüsü, örgün eğitimden yaygın eğitime geçişte 5.00 üzerinden 4.00 ortalamaya sahip olma, şartlardan biri olabilir.

Bakanlık, DİERG’in önerilerini ve/veya başka yöntemleri uygulayarak mevcut sorunları sahiplendiğini ve çözmek istediğini ortaya koyabilir. Ayrıca, Bakanlık kimi kararaların uygulamada eğitim politikasına ve eğitim bileşenlerine zarar verdiği anlaşıldığında sorumluları hakkında inceleme başlatabilmelidir.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir