Öğretmene Önlük, Öğrenciye Forma

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin okulda bulunduğu zamanlarda önlük giymesi için çalışma başlattı.

Bakanlığın önlük genelgesi ile şapka kanunu ya da kılık kıyafet yönetmeliği arasında bir fark yoktur. Derslere önlükle girip girmeyeceğine öğretmenin kendisi karar vermelidir.

Bakanlığın önlük önerisine itiraz eden bazı öğretmenler ise öğretmenler kurulu kararı ile her yıl öğrencilere kıyafet zorunluluğu getirmeye devam etmektedir. Özellikle özel okullarda öğrenciler serbest giyinememektedir.

Kılık kıyafet zorunluluğunu bireye, yaşam tarzına açık müdahale olarak hisseden öğretmenler Öğretmenler Kurulu Kararı ile öğrencilere kılık kıyafet zorunluluğu getirilmesine bu yıl karşı çıkmalıdır.

DİERG, okul içinde ve derslikte giyilecek kıyafet konusunda öğretmeni, öğrencisi ve okul idaresinden oluşan okul bileşenlerine ortak bir görüş olarak ‘kimsenin bir başkasının kıyafetine karar vermemesini, müdahale etmemesini’ önermektedir.

Bu tartışmalar, kıyafete müdahaleyi doğal bir hak sayan ve bunu yasalarla dayatmayı görev bilen her türlü ideolojik ve inançsal militarizmin hala canlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Öğrenciyi ve öğrencisine saygı ve sevgi duyan öğretmeni toplum içinde değerli kılan kıyafeti ve fiziksel durumu değil; çalışkanlığı, ciddiyeti, hakkaniyetidir.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir