45 Dakika Mülakatta Yazılı ve Sözlü Sınav

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmen atamasında mülakatı 45 dakikaya çıkarmayı planlamaktadır. Bakanlığın geçmişte yaptığı mülakat adı altındaki görüşmelerde yaşanan ayrımcılık ve dışlayıcılık birçok eleştiriye ve tedirginliğe neden olmuştu.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), öğretmen alımlarında mülakatı desteklemektedir ancak mülakat adı altında sözlü ve yazılı sınav yapılmasına ya da mülakatın adayı elemenin bir olanağı olarak kullanılmasına karşı çıkmaktadır. Adayın akademik performansı ve KPSS puanı esas alınmalıdır. Özellikle mülakata sözlü ve yazılı sınav içeriği kazandırılması ölçme ve değerlendirme sonuçlarında tartışmalara, endişelere neden olacaktır.

DİERG, mülakatta MEB ve Eğitim Fakülteleri işbirliğini önermektedir. Branşa göre öğretim üyeleri ve başöğretmenlerden oluşacak kurullar belirli illerde mülakatı yapabilir. Adayın KPSS puanı yanında staj dönemi performansı da değerlendirmeye dahil edilebilir. Daha sonraki yıllarda yapılacak öğretmen alımlarında lisans ortalaması da değerlendirmeye dahil edilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen alımlarında şeffaf, adayın onurunu koruyan, ‘çalışan kazanır’ ilkesini sürdüren, adayın akademik geçmişini dikkate alan, her bir adayın sonucu kabulleneceği ölçme ve değerlendirme standardını sağlamış bir sistem kurmalıdır.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir