KPSS ile Mülakat Puanları Eşdeğer Tutulmamalı!

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımında mülakatın ağırlığını KPSS düzeyine getirmektedir.

KPSS ve mülakat birbirinden farklıdır ve eşdeğer görülmemelidir. Mülakat birkaç dakikalık selamlaşma, sohbet içeriklidir; eleme ya da puan yükseltme amaçlı değildir. Amaçlanan bu ise, Bakanlıkça sözlü ve yazılı sınav sistemine geçildiği açıklanmalıdır. Bakanlığın açıkladığı sistem mülakat değil sözlü ve yazılı sınavdır. Mülakat mutlaka yapılmalı ancak puanlamada etkisi olmamalıdır.

Eğitim Fakültesi mezunlarının lisans ortalaması ve staj performansını kriter olarak değerlendirmeyen, Eğitim Fakültelerinin bilimselliğini ve çabalarını dikkate almayan Bakanlığın bu kararı, KPSS sınavı ve puanının ağırlığını azaltmaya neden olabilir. Bu sistem, KPSS’den daha yüksek mülakat puanları verilmesine neden olabilir.

Türkiye’de devlet kurumlarının personel alımında yaşanan tartışmalar değerlendirme sisteminin ve sonuçlarının eşitlikçi, adil, şeffaf, adayların sisteme ve uygulanışına güvendiği, denetlenebilir, hesap verebilir olmamasından kaynaklanmaktadır. Mülakat adı altında yapılacak sözlü ve yazılı sınav puanını KPSS düzeyine getirmek sistemin ve uygulanışının daha tartışmalı hale gelmesine neden olacaktır.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir