DİERG’den İkinci Tag Çalışmasına Davet

Bilindiği üzere, ortaokullarda 20 bin öğrenci seçmeli Kürdce dersini tercih ettiği halde Bakanlık 1 Kırmançki, 2 Kurmanci olmak üzere toplam 3 Kürdce öğretmeni kontenjanı ayırdı. Dersi seçen öğrenci sayısı ile atanması planlanan öğretmen sayısı bağdaşmamaktadır. Ek kontenjan ile bu sayının en az 200’e çıkarılmasını öneriyoruz.

İlk tag çalışması ile bu önerisini yaygınlaştıran ve bilinir hale getirenDiyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), 11 Temmuz pazartesi gecesi saat 21:00-24:00 arası ikinci bir tag çalışması yapacaktır.

ilk tag çalışmamızda kullandığımız #Kurdceye200EkAtama etiketimiz, ikinci tag çalışmasında kullanılmayacak, değiştirilecektir.

İkinci tag çalışması @diergdiyarbakir Twitter hesabından yürütülecektir (https://twitter.com/diergdiyarbakir). Belirli aralıklarla bu hesaptan atılacak tweetleri çalışmayı destekleyenlerin RT yapmasını, duyurmasını, beğenmesini ve paylaşmasını rica ediyoruz.

DİERG, sadece hükümete yönelik olacak bu ikinci tag çalışmasıyla itirazını dile getirecektir. İtiraz, dilekçe veren öğrencilerin, atama bekleyen Kürdce öğretmenlerinin, onların ailelerinin ve Kürd dilinin güçlenmesini, yaygınlaşmasını isteyen bireylerin ortak itirazıdır.

Kürd toplumunun daha doğrusu anadili Türkçe olmayan her bir toplumun anadilini unutması bir devlet politikasıydı. 2012 yılında okullara getirilen Türkçe dışındaki anadillerine seçmeli dersler ile bu politika kısmen terk edildi. Ancak, bu önemli adım güçlendirilmedi.

Hükümetten, Türkçe dışındaki anadillerine geçmişte verilen, etkili olan ve halen de devam eden hasarı durdurmasını talep ediyoruz. DİERG’in Türkçe dışındaki anadilleri için de ‘anadilinde zorunlu eğitim’ önerisini anımsatıyoruz.

Yasaklayıcı dil politikalarının verdiği hasarın giderilmesini isteyen, Türkçe dışındaki anadilleri ve kültürleri üzerine çalışmalar yapan, anadillerinin sürdürülmesi konusunda hassas olan tüm birey, kurum, grup, girişim, dernek ve vakıfları etkinliğe desteğe davet ediyoruz.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir