Diyarbakır’da Tedirginlik Veren Kontrollü Mühimmat Patlatmaları

Diyarbakır’da askeri alanlarda yapılan kontrollü mühimmat patlatmaları hakkında kentlilere ön bilgi verilmelidir. Bu tür uygulamalarda öncelik patlatma yapanların ve patlatmaların ikincil etkilerine maruz kalabilecek kişilerin güvenliğini sağlamaktır. İş güvenliği disiplini, bir işi yapanlara ve etkilere maruz kalacaklara gerekli eğitim ve bilgilendirme yapılmadan, gerekli güvenlik önlemleri alınmadan o işe başlanmaması gerektiğini ifade eder. Kontrollü patlatmanın türü ve yaratacağı toz, gaz, gürültü kirliliği hakkında ön bilgi verilmesi yerinde olacaktır. Özellikle çevresel etkisinin öngörülmesi, topluma önlem konusunda uyarılarda bulunulması ve patlatma sonrası etkilerin tespit edilerek topluma duyurulması önemlidir.

Kentimizde ansızın duyulan patlama sesleri tedirginlik vermektedir. Kentin yakın geçmişinde yaşanan olumsuz olaylar yüzünden sinirlilik, kaygı ve güvensizlik duygularını başlatma ya da tetikleme olasılık dahilindedir ve bu nedenle de normal hayat akışı, psikoloji ve faaliyetler etkilenebilecektir. Kontrollü mühimmat patlatma programı ve kente nasıl yansıyacağı daha önceden açıklanırsa vatandaşlar neler olacağını bilecek ve günlük yaşantısındaki olağanlık en az derecede etkilenecektir. Böylece öğretmenler öğrencilerine ve ebeveynler de çocuklarına doğru ve yatıştırıcı tutum alabilecektir.

Askeri mühimmat patlatmalarının özellikle örgün eğitim saatleri dışında ve mümkünse kent dışında yapılmasına dikkat edilebilir.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir