Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğrencilerine Formasyon Hakkı

Fen ve Edebiyat Fakültesi öğrencilerine öğrenimlerinin son iki yılında pedagojik formasyon eğitimi verilmesi önerisi değerlendirilmelidir. Fen Fakültesi öğrencilerine verilmesi planlanan Pedagojik Formasyon Sertifikasının geçerli olacağı alanlar açıkça belirlenebilir. Öğrenimleri esnasında ya da sonrasında Pedagojik Formasyon Sertifikası edinmiş Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunları pedagoji biliminde eğitim pedagojisi derslerini mesleğinde değerlendirebilmeli ancak özel ve devlet okullarında öğretmenlik yapma hakkı sadece Eğitim Fakültesi mezunlarına ait olmalıdır. Böylece, günümüze dek süren uygulama da gözden geçilmiş olunacaktır.

Eğitim Fakültesi dışındaki bölümlerin mezunlarına öğretmenlik hakkı tanınması, Eğitim Fakültesini tercih edecek öğrenci sayısında azalmaya neden olabilir. Dahası, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Özel Eğitim, Güzel Sanatlar Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor bölümlerinin kapanmasını ya da işlevsizleşmesini; Eğitim Fakültelerinin Eğitim Bilimleri, Temel Eğitim (okul öncesi ve sınıf öğretmenliği) bölümlerinden ibaret kalmasını sağlayabilir.

Fizikçi ile fizik öğretmenliği, kimyagerlik ile kimya öğretmenliği farklı meslek gruplarıdır. Fen Fakültesi öğrencilerinin pedagojik dersleri de alarak öğretmen olabilmesi, Fen Fakültesi öğrencilerine mühendislik dersleri verilerek mühendis olabilmelerinin, biyoloji öğrenimi görenlere de tıp dersleri verilerek doktor olabilmelerinin yolunu açabilir.

Eğitim Fakültesi çalışanı olmayan tüm öğretim elemanları da derslerinde yararlanmak için pedagojik formasyon derslerini mutlaka alabilmelidir. Davranışçı eğitim sisteminin tamamen terk edilmesi, eğitim ve öğretimin her alanında yapılandırmacı eğitim sistemine geçiş ile mümkündür.

Eğitim Fakülteleri, bölümlerinde edindiği birikim ve deneyimle kampüslerdeki özgün yerini korumaktadır. Herhangi bir bölümden iş kapsamını bilerek mezun olan bireyler kabullenerek seçtikleri mesleklerinde azami faydalı olabilirler.

Aziz Yağan, Prof. Dr.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi Direktörü

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir