Greta’nın İklim Eylem Çağrı’sına DİERG’den destek

Stockholm’den 16 yaşındaki Greta Thunberg, ‘gezegenimizin ısınmasını 1.5 derecede sınırlamak için’ Ağustos 2018’den beri çağrılar yapıyor. Greta’nın ‘Gelecek İçin Cuma Günleri’ başlıklı çağrısı dünyanın birçok yerinde öğrenciler tarafından benimsendi ve sahiplenildi. Bu eylemi öğrenci olmayanların desteklemesi de çok önemli. Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) olarak, sevgili öğrencilerimize Greta’nın çağrısını düşünmelerini öneriyoruz.

Greta’nın bilinci, duyarlılığı, endişesi ve çabaları İsveç eğitim sisteminin sonucu ve başarısıdır. Küresel sorunlara karşı bu denli duyarlı ve bilinçli olan nesil, bu yaklaşımı mutlaka kendi kişisel yaşantılarına da yansıtmıştır. Dünyadaki eğitim sistemlerinin niteliksel sonuçlarının karşılaştırılması, ‘Greta’nın Çağrısı’ yüzünden yeni bir bakışla irdelenmelidir. Bazı ülkelerin ve gezegenimizin geleceğinde şimdinin öğrencileri de etkide bulunmaktadır. Bu, benzer eğitim sistemlerini uygulayan ülkeleri bambaşka bir evreye taşıyacakken, uygulamayan ülkelerin bu evreye erişmesi zor olacaktır.

Küresel sorunlardan her canlının zarar görmesi kaçınılmazdır. İklim krizi gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Bu nedenle, küresel iklim değişikliği öncelikle küresel bilimsel bilinçle engellenebilir. Küresel bilinç dünyanın her yerinde bireylerin aynı bilinci taşımasını gerektirir. Bu bilinç aile içinde başlatılmalı ve okullarda devam ettirilmelidir. Fosil yakıtlar, ağaç kesimi, toprakların verimsizleşmesi, çarpık kentleşme, içilebilir su miktarının azalmasının dışında; yere çöp atmanın, enerjiyi lüzumsuz kullanmanın, atıkları türüne göre ayırmamanın da iklim değişimine katkısı olduğunun bilgisini, bilincini ve endişesini edinmek gerekir. Bu nedenle, Asperger hastası Greta’nın iklim eylem çağrısı desteklenmelidir.

İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerimiz Greta’nın çağrısına destek vermelidir. Bu konuda da bilgilenme, küresel çevre krizlerine kendi çevrelerinden başlayarak engel olma çabaları veliler, okul yönetimleri ve öğretmenlerce de cesaretlendirilmelidir. İlimizdeki kurum yöneticileri, iş insanları, meslek örgütleri, dernek ve vakıflar, sivil toplum kurumları, öğrenci olsun olmasın her bir birey ‘öğrencilerin demokratik yöntemlerle kendilerini ifade etme çabalarına’ destek ve yardımcı olmalıdır. Ancak büyükler, öğrencileri yönetici ve yönlendirici etkilerde bulunmamalı, öğrencilerimiz kendileri keşfetmelidir.

“Her Cuma İlk Teneffüste”

Çevreyi kirletmeme bilincinin ve tutumunun gelişmesi gereken Diyarbakır’da devlet ve özel okullarda her Cuma ilk teneffüs boyunca; skeçlerle, uyarı levhalarıyla, performans gösterileriyle, sorunu açıklayıcı konuşma ve yazılarla, sınıf içi ve sınıf dışı vb. etkinlikler yapabilirler. Okul yönetimlerimizin ve öğretmenlerimizin kolaylaştırıcılığında okulun ve velilerin imkânları ölçüsünde öğrencilerin önerecekleri etkinlikler yapılabilir.

Greta’nın çağrısı hem gezegenimiz, hem Diyarbakır için şanstır. Kentimizdeki öğrenciler de bu çağrıya yanıt vermeli, kentimiz ve geleceğimiz için çevre sorunlarımıza karşı küresel bilince kenetlenmelidir. Bu kenetlenme Diyarbakır’ın yoğun çevre kirliliğine karşı güçlü bir başlangıç olabilir.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir