Kürdce Dersin Seçilmesi için Desteğe Teşekkür

Ortaokullarda seçmeli Kürdce dersinin tercih edilmesi için 7 Şubat 2022 gününe dek devam edecek kampanyaya Kürd bireylerinin ilgi, destek ve dayanışması heyecan veriyor. Kürd bireylerinin iç kontrol odağı yükseldikçe; devam eden ya da yeni hasar verici etkilerin daha az zararla atlatılacağına dair umudumuz güçlenmektedir. Kürdce anadilinde zorunlu eğitim talebimiz sadece geçmişin telafisi için değil, aynı zamanda 21. yüzyıl becerilerinden olan çokdilliliği edinmeye de yöneliktir.

Yıllar boyunca Kürdce anadilimizin zaten olduğu yerde yani sivil toplumsal hak alanında durduğuna dikkat çekmeye çalıştık. Nihayet sivil, toplumcu, demokratik, şeffaf, koruyucu, sahiplenici bu yaklaşım ve tutum toplumumuzda güçleniyor, artan özgüven ve heyecanla yaygınlaşıyor.

Başta Kürd ebeveynlerimiz olmak üzere; sanatçılarımız, yazarlarımız, aktivistlerimiz, aydınlarımız, siyasilerimiz, barolarımız, meslek odalarımız, STK’larımız yani sesini yükselten her bir birey ve kurumumuz seçmeli Kürdce dersinin tercih edilmesi için gereken tarihsel ve ileri duruşu sergileyerek öğrencilerimize açık destek vermişlerdir. Sonraki nesillerimiz geriye dönüp baktıklarında her birini ayrı ayrı anmasını, teşekkürünü ve saygısını ifade edeceğini umuyoruz.

Bizlerin talebi olmaksızın bazı siyasi partilerin öne çıkan isimleri tarafından Kürdce derslerinin ortaokullarda daha fazla sayıda açılması için öğrencileri cesaretlendirici dolaysız açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar Kürd ve Kürd olmayan toplumlarda yer edinmiş ön yargıların, korkuların, yok saymaların çözülmesinde de etkili oluyor. Bu nedenle, Kürd dili eksenli çalışmalar yapan bizler tarihte bir not olarak kalması açısından nazik ve beklenmedik açıklamaları yapanları anmak, teşekkür etmek istiyoruz ve açık ilgilerinin devam etmesini diliyoruz.

Seçmeli ders tercih tarihinin uzatılması talebimiz için temaslarda bulunan AKP MYK üyesi Abdurrahman Kurt’a, seçmeli Kürdce derslerine dair ihtiyaç duyduğumuz 12 yıllık veriler için Milli Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi veren HDP milletvekilleri Murat Sarısaç’a ve bu ricamızla ilgilenen HDP milletvekili Nusrettin Maçin’e ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na teşekkür ediyoruz.

Ayrıca, haftalık iki saatlik Kürdce anadilinde dersi tercih etmeleri için öğrencilerimize tavsiyede bulunan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Deva Partisi başkanı Ali Babacan, EMEP Başkanı Ercüment Akdeniz, Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, HÜDAPAR Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP MYK Üyesi Alaattin Parlak’a ve adını anamadığımız CHP, AKP, HDP milletvekilleri ile HDP, DEVA, Gelecek, AKP’nin temsilcilerine Kürd toplumu ile dayanıştıkları için teşekkür ediyoruz.

Seçmeli Kürdce dersini tercih edecek öğrenci sayısının 7 Şubat’a dek artması için çalışmalarımız devam etmektedir. Öğrenci ve ebeveynlerimizi destekleyici açıklamalara ve girişimlere 7 Şubat ve sonrasında da artarak devam edilmesi ricasıyla.

Înîsîyatîfa Mamosteyên Kurdî (Kürdce Öğretmenleri İnsiyatifi)
Kürdce Dil Hareketi (HEZKURD adına Genel Koordinatör Fevzi Bulgan)
Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG)

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir