Bölgemizde Öğrenciler Karantina Koşulları için İnisiyatif Almalı

 

(Fotoğraf, On Gözlü Köprü, 22 Mart 2020)

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) olarak, bölgemizde özellikle lise ve üniversite öğrencilerine yaşadıkları evde karantina kurallarına uyulması için inisiyatif alma çağrısı yapmaktayız.

İçişleri Bakanlığı’nın 26.03 2020 tarihli açıklamasında, “Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde evde kalma önerisine uyulmadığı ve bu ihlalin ‘sıkıntı’ olduğu” ifade edildi; ancak, detay verilmedi, veri paylaşılmadı, ileri önlemlerden bahsedilmedi. Pandemi esnasında kullanılan ‘sıkıntı’ ifadesi bölgemizde sorunun ciddi boyutlarda olabileceği anlamına da gelebilir.

Bölgemizde gerçekten de hijyen, sosyal mesafe, evde kalma uyarılarına dikkat etmeyenlere sık rastlanmaktadır. Bunun değişmesi için öğrencilerimiz de harekete geçebilir. Bölgemizdeki her birey kendisinin ve bir başkasının taşıyıcı olabileceği ihtimaline göre yaşamalıdır. Kişisel ve aile ihlalleri devam ederse, toplumumuz bir felakete sürüklenecektir. Başta lise ve üniversite öğrencilerimiz olma üzere, her kademedeki öğrencilerimiz önlem alabilecek  ya da alınan önlemlere katkıda bulunacak yeterliğe sahiptir.

Bölgemizde yaşayan öğrencilerimiz virüse karşı önlemlerde eksikliğin, ciddiyetsizliğin olduğunu tespit ettiği kendi ve yakınlarının evlerinde covid19.saglik.gov.tr adresinde yer verilen bilgilere göre karantina yaşantısı oluşturabilmeli, oluşturulmamışsa harekete geçmeli; kurallara uyulduğunu ısrarla ve ciddiyetle takip etmelidir.

Okullarımızın yöneticileri velilere sık sık bilgilendirici SMS iletebilir. Öğretmenlerimiz de her türlü yapıcı desteği esirgemeyecektir. Özellikle sınıf rehberlik öğretmenleri veli ve öğrencilerine sıkça bilgilendirme yapabilir, yapıcı ve ılımlı destek sağlayabilir.

DİERG, bölgemizdeki öğrencilerimizi evlerinin içinde karantina uygulamasına geçmekte acele etmeye davet etmektedir. Bilimsel önlemlerin hızla ve gerektiği gibi uygulanması yarınlarımızın daha sağlıklı, güvenli ve güçlü olmasını sağlayacaktır.

Bu İçeriği Paylaş:

One Reply to “Bölgemizde Öğrenciler Karantina Koşulları için İnisiyatif Almalı”

  1. Coronavirüslü günler… İnsan, ölüm karşısında her zaman güçten düşmüştür. Çare ararken şaşkındır. Ölümü karşılama ve ölüme çözüm arama biçimi de insan doğasının karmaşasına ayna tutar. Çözüm üretirken toplumsal
    sorumluluk duruşuyla harekete
    geçme; bilimsel düşünüş ve yöntemlerle yol alma esasını gören bir göz olarak DİERG’in varlığı mutluluk verici.

    Varlığınıza ve emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir