Halk Eğitim Merkezlerinde Kürdce Ders Vermek için Başvurunun Son Günleri

Halk Eğitim Merkezi’nde Usta Öğretici olarak Kürdce ders vermek isteyen Kürd Dili ve Edebiyatı bölümü lisans ve lisansüstü mezunlarının 31 Ağustos 2022 gününe kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvurular; e-yaygin üzerinden online (diploma ve varsa formasyon sertifikası sisteme yüklenmeli) ya da belgelerle birlikte bulunulan il/ilçe Halk Eğitim Merkezine yapılabilir.

Dilekçede hangi il ya da ilçede ders verilmek istendiği belirtilmelidir. Halk Eğitim Merkezlerinde, Kurmanci (A1 seviyesi) ve Zazaca (A1, A2 ve B1 seviyeleri) kurs açılabilir. Kürdce dersi sınıfı açmak isteyen usta öğreticinin başvurusu engellenemez. Kürdce dersleri Halk Eğitim Merkezlerinde yürütülmek zorunda da değildir. Derslik yetersizliği öne sürüldüğünde, usta öğretici herhangi bir okul, üniversite, belediye ya da dernek gibi bir tüzel kurumdan üst yazı alarak o kurumun sınıfını kullanabilir.

Halk Eğitim Merkezlerine başvuran 10 yaşından büyük her 12 öğrenci için bir sınıf açılıyor. 12’den fazla öğrencinin kayıt yaptırması halinde, ilave her 12 öğrenci için yeni bir sınıf açılabiliyor. Bu da bir Halk Eğitim Merkezi’nde birden fazla Kürdce usta öğreticisi görev yapabilir anlamına geliyor. Haftada en fazla 30, ayda 120 saat ders verebilen usta öğreticiler aylık ortalama 5.700 lira kazanmaktadır.

Bu İçeriği Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir