Yerel Yönetimler Alan Satışını Okullar Lehine Durdurmalı

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nin ve diğer yerel yönetimlerin konut ve ticari alanları satışı durdurulmalıdır. 

Diyarbakır’da okul ve derslik sayısı yetersizliği giderilemediği için halen tekli eğitime geçilebilmiş değildir, okul öncesi eğitime katılım oranı hala düşüktür. Bazı okullar yeniden inşa ediliyorken, bazıları güçlendirme, tadilat ve tamirat yüzünden kapalı. Bu okulların öğrencileri başka okul binalarında öğrenim görüyor.

Bu nedenle, Yenişehir ve diğer belediyelerin kullanım dışı ticari ve konut alanları varsa bunlar yeni okul yapımı ya da okula dönüştürülmesi için değerlendirilebilir. Diyarbakır’daki okul ve derslik açığının giderilmesi için yeşil alanların da yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Diyarbakır’ın özellikle merkez ilçelerinde bu yıl da kalabalık sınıflar temel sorunlardan biridir. Bağcılar’da, Kayapınar’da bazı dersliklerde en az 45 öğrenci derslere devam edecektir. Kalabalık sınıflarla, ikili eğitim yapan okullarla, birden fazla okul barındıran okullarla başarısızlık elde edilir. Kentimizin kronikleşen bu sorunlarını il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri halen çözememiştir.

Okul servis ücretlerini ödeyemeyen ailelere yerel yönetimler destek olabilir, özellikle ikili eğitim yapılan merkez ilçelerdeki okullarda öğrenim gören öğrencilere beslenme desteği sağlanabilir.

Okullarda temizlik görevlileri sorunu kısmen çözülmüştür ancak güvenlik personeli eksikliği için de adımlar atılabilir.

Diyarbakır’da devlet okullarındaki plansızlığın, programsızlığın, önlemsizliğin ve sorunların ısrarla sürdürülmesi alışkanlık haline gelmemelidir.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi, DİERG, sendikaları, meslek odalarını ve STK’ları eğitimin her alanında sorunlarla dolu bu gidişata karşı denetleyici ve itiraz edici olmaya davet ediyor.

Özellikle ebeveynlerin öğrencisinin nitelikli, sağlıklı, güvenli eğitim ortamlarında eğitim alabilmesi için il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile temasa geçmesi  gerekmektedir.

DİERG, yerel yönetimlerle il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri arasında acil koordinasyon ve işbirliği önermektedir. 

Bu İçeriği Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir